Darmowa dostawa - kurier lub paczkomat | SZYJEMY W POLSCE

Czy wiesz, że…

  • 900 000 krów jest zabijanych każdego dnia? Aby sprostać popytowi na mięso i dobra skórzane, ta liczba ma jeszcze wzrosnąć o prawie 50% w ciągu 3 lat?
  • cielęta są hodowane specjalnie dla ich miękkiej skóry, a kilkudniowe byki zabijane i przeznaczane na skórę?
  • jedna torebka wykonana ze skóry zwierzęcej to aż 100 kg CO2 wypuszczonego do atmosfery? Dla porównania, produkcja jednej torebki ze skóry roślinnej to 4-8 kg.
  • produkcja jednej skórzanej torebki wymaga zużycia 17 tysięcy litrów wody, a więc równowartości 550 pryszniców?
  • skóra zwierzęca, poza kwestiami etycznymi, jest najgorszym wyborem dla środowiska?

Niestety, te dane porażają. Na szczęście, po wielu latach prób, mamy wreszcie trwałą, przyjazną środowisku altenatywę – to materiały roślinne.

Głównym budulcem materiału roślinnego jest biobaza, która powstaje z surowców roślinnych, takich jak pestki oliwek, skórki z winogron czy liście kukurydzy. Są to w większości odpady z produkcji przemysłowej oraz żywnościowej, które wcześniej były utylizowane. Dziś, dzięki nowej technologii, możemy je wykorzystać na nowo jako tworzywo w branży modowej.

W Estimon dbamy nie tylko o zwierzęta. Wspieramy również małe, lokalne zakłady rzemieślnicze. Produkujemy tylko w małych seriach, aby nie przyczyniać się do nadprodukcji. Materiały sprowadzamy głównie z terenów UE – nie z Azji. Pozwala nam to m.in. zmniejszyć ślad węglowy naszych produktów.

Dbamy o jakość każdego surowca i wykonania, dlatego tworzymy produkty na lata, licząc się z tym, że dzięki temu, że produkt posłuży naprawdę długo, kupicie go mniej. Czy jest to optymalne ekonomicznie? Nie. Czy jest to w zgodzie z naszymi wartościami? Tak.

 

Źródła:

  1. Animal Welfare Data Explorer, ourworldindata.org (2023)
  2.  „Under their skin” – Collective Fashion Justice Report, collectivefashionjustice.org (2022)
  3. circumfauna.org (2024)
  4. faunalytics.org (2024)
  5. Leather Carbon Footprint. Review of the European Standard EN 16887:2017 – United Nations. Industrial Development Organization
Dodaj nagłówek (1)